Teras Yalıtımı

Yalıtım konusu gün geçtikçe önem kazanan ve gün geçtikçe gelişen bir alandır. Teknolojik ilerlemeler ile yalıtım alanında ilerlemeler kaydedilmektedir. Yalıtım alanında son yıllarda önem kazanan konulardan birisi de teras yalıtımı konusudur.
Teraslarda su yalıtımı konusu en önemli konulardan birisidir. Eğimli teraslarda bir nebze daha kolay su yalıtımı yapılabilmektedir ancak düz teraslarda su yalıtımı daha zor olmaktadır. Düz teraslarda su ve kar yalıtımı uzun sürebilmektedir. Teraslar için en çok kullanılan su yalıtım malzemesi membranlardır. 
Terasların zeminleri genel olarak seramik olarak kaplanmaktadır. Bu seramik kaplamalar tek başına su yalıtımı sağlamazlar. Teraslarda su yalıtımı için seramik zemin altına öncelikle su yalıtım membranları uygulanmalıdır. Bu membranlar 2 kat olacak şekilde uygulanırsa, sağlam ve uzun ömürlü bir su yalıtımı sağlarlar. Bu membranlar beton üzerine astar atıldıktan sonra, ısıtılarak uygulanmaktadır. Bu yöntem uygulanırken yapılan en büyük hata, membranların yeterince ısıtılmamasıdır. Bu hata sonucunda membranlar tam olarak uygulanamaz ve sert hava şartlarında açılabilir.


Teraslarda su yalıtımı için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları oluklu levhalar, kiremit görünümlü oluklu levhalar, asfalt şıngıllar, oluklu levhalar, trapez levhalar, metal kiremitler, beton kiremitler gibi çok fazla çeşit bulunmaktadır.
Bu yöntemler, su yalıtımının uygulanacağı çatının yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikliğe göre, uzmanlardan en uygun öneriyi alabilir, çatınıza en dayanıklı yalıtımın nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Teraslarda ısı yalıtımı ise genellikle su yalıtımı için uygulanan membranların en alt katmanına bir buhar kesici katman uygulayarak yapılmaktadır. Çatınızın yapısına ve şekline göre, bir uzmana danışarak çatınızın ısı yalıtımının en iyi nasıl yapılabileceği hakkında detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. Çatıların yapılarına göre, teras ısı yalıtımı için kullanılan yöntemler ve malzemeler de farklılıklar gösterebilmektedir.

Teras su yalıtımı için zemin hazırlığı çok önemlidir Karolara su yalıtımı uygularken, karoların üzerindeki parlak tabakayı silici ile silin, zemini temizleyin ve astar uygulamasına hazırlanın. Temiz zemine 0,250-0,300 gr / m2 arasında solventsiz epoksi astar uygulayın. Astarın kuruması ortalama 6 saat sürer. Astar kuruduktan sonra poliüre, yüksek voltajlı mobil yalıtım aracı ile kaplanır. Uygulanan poliüre 3 saniye içinde kurur ve hemen kullanılabilir. Teras yalıtımı alanı güneşe maruz kalırsa ultraviyole ışık altında koruyucu bir boya uygulanarak korunabilir.

Teras yalıtımı, çok fazla malzeme ve farklı yöntemler ile uygulaması yapılabilen bir yalıtım yöntemidir. Teras yalıtımı hem daha rahat ve sorunsuz bir yaşam alanı oluşturması, hem de ısı ve maddi tasarruf sağlaması açısından önemlidir. Siz de uzmanlara danışarak terasınız için en uygun yalıtım yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Call Now Button0 (216) 487 00 61