Teras Kapatma Modelleri – Şeffaf Çatı

TERAS KAPATMA MODELLERİ

Teraslar binaların, yapıların en üst kısmında yer alan ve binaların en geniş kısmı olan bölgelerdir. Son yıllarda yeni ve modern yapılaşmanın yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle beraber bu bölgelerin kullanımı daha önemli bir hal almıştır. Teras Kapama sistemleri  bu nedenle artık önem kazanmış ve yaygınlaşmıştır.

Üzeri ve yanları açık teraslar, mevsim koşullarından olumsuz etkilenmektedir. Yaz, sıcakları dolayısıyla burada oturmak imkânsız hale gelir. Kış aylarında ise yağan kar ve yağmur nedeniyle kayma ve buzlanma meydana gelmektedir. Bu durum, terasda bulunan kalebodurların ve seramiklerin zarar görmesine yol açar. Buzların erimesi sonucu veya yoğun yağmur dolayısıyla akan sular, evin içine kadar girmektedir. Bu durum, konutta devamlı bakım yapmaya neden olduğu gibi, beraberinde birçok masrafı da getirmektedir. Günümüzde, oldukça modern ve güzel görünümlü teras kapama uygulamaları yapılabilmektedir.

 

Ahşap Teras Kapatma Sistemleri

Terasın yağmur, kar, rüzgâr gibi kötü hava şartlarından etkilenmesini engelleyen bir sistemdir. Ahşap taşıyıcı aksam üzerine yapılmaktadır. Döşeme tahtası montajı ile yapılan çatılardır. Su geçirmeyen PVC iniş sistemi bulunmaktadır. Yanlara bariyerler ve dekoratif tahtalar yapılabilmektedir. Üst kaplama malzemesi olarak, şıngıl veya kumlu mebran kullanılabilmektedir. Binalarda, kafelerde, restoranlarda tercih edilebilen, oldukça kullanışlı ve şık tasarımlar yapılabilmektedir.

Çelik Teras Kapatma Sistemi

Çelik teras kapama sistemleri, çoğunlukla çok katlı alışveriş merkezleri ve sanayi bölgesindeki fabrikalar için tercih edilen bir, çatı veya teras kapama modelleri olmaktadır. Son zamanlarda, binalarda da tercih edilmekte ve talep görmektedir.
Çelik çatı kapatma sistemleri, diğer çatı sistemlerine göre daha sağlam ve daha güvenliklidir. Çünkü çelik çatı sistemlerinde, yoğun olarak çelik ve demir malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür çatılar, yaşanabilecek doğal afetler sonucunda oluşabilecek kayıpları en aza indirgeyebilmektedir. Yangın olaylarında oldukça dayanıklı olduğu görülmekte ve neme karşı ise oldukça etkilidir.

Teras Ters Tavanlar
Teras ters tavanlarda ahşap taşıyıcılarla birlikte, suya dayanıklı alçıpan kullanılarak yapılan teras kapama modelleri arasında yer alır. Bunun yanı alçıpan dışında ahşap lambiride kullanılmaktadır. Su izolasyonu ve ısı yalıtımıda bu uygulamalar ile birlikte yapılabilmektedir. Evlerde, binalarda, kafelerde, restoranlarda uygulanabilen, görsellik bakımından oldukça şık teras ters tavan modellerinden biridir.

Yaşam ve çalışma alanlarımızda bulunan teraslar genellikle rahatladığımız ve günün stresini attığımız yerlerdir. Bu teraslar yaz kış vakit geçirmek için harikadır ve özellikle manzaranın tadını çıkarabileceğiniz zaman bu teraslarda vakit geçirmeniz daha olasıdır. Yaz kış terasımızda uzun zaman geçirmenin yolu üzerini örtmektir. Kötü hava koşulları nedeniyle teraslarımız genellikle kirlenir ve sık sık temizlenmesi gerekir.

Cam Balkon Kapatmaları
Teras bölümünün yan tarafları katlanabilir camdan yapıldığında, yaz ve kış aylarında burada oturma imkânı sağlar. Rüzgârın neden olduğu olumsuzlukları en aza indirger. Görsel olarak son derece modern ve işlevsel bir sistem olmakla beraber, oldukça da güvenlidir.

Geçmiş zamanlarda apartman ve iş merkezi gibi binaların teras kısımları soğuk mevsimlerde genel olarak kullanılmazdı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve alan kullanımının daha önemli hale gelmesiyle artık yılın tüm mevsimlerinde  terasların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Teras Kapama ile artık kullanım zorluğu çekilen teraslar dört mevsim kullanıma uygun hale getirilebilmektedir. Teraslarda en büyük sorun olan mevsim değişiklikleri ve hava şartlarına karşı bir çözüm sunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde ağır hava şartlarında zemine, boyaya zarar vermekte, soğuk hava şartları da evlerde ısınma problemleri oluşturmaktadır. Teras kapama uygulamaları bu sorunlara çözümler sunmaktadır.

iletisim

Call Now Button0 (216) 487 00 61