Şeffaf Çatı

Günümüzde modern teknoloji ile beraber alışılagelmiş çatı tipleri de değişiklik göstermektedir. Standart olarak ahşap iskeleden oluşturulup üstüne kiremitlerin konulduğu çatılar iç mekânın aydınlatılması için oldukça olumsuzdur. Özellikle müesseseler, restoranlar, kafeteryalar ve bahçelerde kapalı alan oluşturulacak ise cam çatı en ideal çözümdür. 6+12+4+4 Tenperli cam malzemeden imal edilmekte olan cam çatılarda pek çok avantaj yer almaktadır. Cam çatı uygulamalarının en büyük avantajı oldukça şık ve dekoratif çözümler olmasıdır. Özellikle çatı altında oturulacak ise ve bir kullanım alanı oluşturulacak ise cam çatı tek alternatiftir diyebiliriz. Cam çatının şeffaf ve ışık geçirgenliği göz önüne alındığında iç mekânın aydınlatılması meydana gelmektedir. Böylece kullanım alanı çoğaltılmasında ekonomik bir şekilde kaliteli ve şık alanlar oluşturulmaktadır.

Evlerimizin çatılarının hem ekonomik hem de uzun ömürlü olması hepimizin ortak kaygısıdır. Özellikler çatı sistemler her geçen günü bir yenilik ile ortaya çıkmaktadır. Kendisini bir çatının altına koyan herkes çatının evlerini korumasını beklemektedir. Son zamanlarda çatı kaplama sistemlerinde en çok rağbet gören yapı malzemesi kristal saydam bir özellikte, darbelere karşı dayanıklı olan ve hafif olması nedeniyle şeffaf çatı sistemleri olmaktadır.

Çatılar genel olarak binaların en fazla dış etkilere maruz kalan kısımlarıdır. Su, yağış ve sıcaklık değişimleri çatı malzemesinin seçilmesinde en önemli unsurlardandır. Bu sebeple çatı malzemesinin birbiri ile uyumlu olması çok önem arz etmektedir. İlk defa 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanan şeffaf çatı günümüzde yaygınlaşmıştır. Şeffaf çatılar ışığı geçirmeleri, hafiflikleri, kristal özelliklere sahip olmaları, UV ışıklara ve darbelere karşı dayanıklı olması nedenleriyle tercih edilmektedir. Bilimsel olarak polikarbonat olarak adlandırılan şeffaf çatı malzemesi çeşitli özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

 

Şeffaf Çatı Levhalarının Özellikleri

 • Termoplastik olarak şeffaf ve toktur.
 • Cama kıyasla darbelere karşı 150 kat daha dayanıklıdır.
 • Akustik bir özelliğe sahiptir.
 • Elektrik özellikleri oldukça yüksektir.
 • Çok temiz bir optiğe, ısı geçirgenliği yüksek ve duman oranı düşüktür.
 • Mekanik özellikleri gayet iyi bir özelliğe sahiptir.
 • Özellik bakımından dolgulu alaşımı gelişmiştir.
 • Düşük ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.
 • Kendi başına sönme özelliğine sahiptir.
 • Kimyasal asitlere karşı dirençli bir yapıdadır.
 • Her türlü hava koşuluna karşı iyi bir yalıtkanlığa sahiptir.

Şeffaf çatı levhaları, çatının ve kullanıcının ihtiyacına göre farklı şekillerde üretilebilmektedir.

 • Tek katmanlı şeffaf levhalar
 • Çok katlı şeffaf levhalar
 • Trapez kesitli şeffaf levhalar
 • Oluklu şeffaf levhalar
 • Dalgalı şeffaf levhalar.

Şeffaf levhalardan oluşan çatı sistemleri modern bir görünüm elde etmek isteyen mimarlar, mühendisler, ev sahipleri arasında tercih edilerek yeni bir akım oluşturmaktadır. Eğer sizde evinizde, apartmanınızda, villanızda modern bir görünüm sağlamak için şeffaf çatı sistemlerini tercih edebilirsiniz. Şeffaf çatı sistemleri ekonomik, hafif, kullanışlı ve uzun ömürlü olması ile hem cebinizi korur.

Aslında cam olan her şey büyük pencereler, balkonlar, kış bahçeleri, cam bölmeler ve hatta cam koridorlar gibi sıra dışı örneklerin hepsi kullanılıyor. En çok sevileni ve dikkat çekeni ise cam çatılar. Cam çatı konusunda en çok endişe edilen konu ise her zamanki gibi sağlamlık. Bu tarz çatılar sanılanın aksine aslında çok kullanışlı. Genellikle açılır ve kapanır şekilde dizayn edilmesi mevsime göre hareketlilik sağlayabiliyor.

Karanlık alan aydınlatması, kalabalık iş merkezlerinin yüksek tavanlarını aydınlatmak için kullanılan bir sistemdir. Temel amaç aydınlatma sağlamaktır. Çelik yapılara uygulanabilme yeteneği, sağlamlığını artırmaktadır. Işıklık çatı sistemi günümüzde en yaygın kullanılan çatı sistemidir. Sistem evlerde, kahvehanelerde, iş merkezlerinde, ofislerde, çiftlik alanlarında, teraslarda ve doğal ortamın iç içe geçebileceği birçok alanda kullanılmaktadır. Işıklık tavanı standart ölçülere göre tasarlanabilir veya özelleştirilebilir.

Şeffaf çatı sistemi; aydınlık bir oda yaratmak için doğal ışık kullanılması tavsiye edilir. Albayrak Yapı & İnşaat şeffaf çatı sistemi ile gün ışığından kötü hava ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmadan bina içinde faydalanabilirsiniz. Polikarbonat levhalar camdan 12 kat, camdan 200 kat daha hafiftir. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına karşı daha dayanıklıdır. Işığı filtreleyin. Kullanımı kolay. Polikarbonat levhanın hafifliği, alttaki çelik yapı üzerindeki baskıyı azalttığı için maliyetini en aza indirir. Alüminyum bağlantı profili istenilen renge boyanabildiğinden tavan için tam hava sızdırmazlığı sağlar.

adet çok katmanlı polikarbonat; güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmayı gerektiren ve reçine özelliğinden dolayı darbelere karşı son derece dayanıklı olan küçük evler için ideal bir çözümdür. Cam ve akrilik gibi boya ve verniklere göre çok hafiftir. Soğuk bükülme özelliğinden dolayı konstrüksiyonda kolay tasarım sağlar.UV filtreleme ve yüzey su tutma gibi koruma sistemleri sayesinde dayanıklı ve mükemmel ışık geçirgenliğine sahiptir.

 

Call Now Button0 (216) 487 00 61