Blog

Cam Çatı ve Teras Kapatma Sistemleri

Son yılların bina yapılarında en çok kullanılan malzemelerinden birisi cam yapılardır. Cam Çatı ise bu yapılar içerisinde en çok tercih edilen çeşitlerden birisidir. Çatı, binaların en üst kısmına yerleştirilen ve yapının en üstünün korunmasını sağlayan bir sistemdir. Günümüzde çatı sistemleri modernleşmiş devamlı olarak gelişmeye devam etmektedir.

Bu modern çatı sistemleri arasında en gelişmiş ve ilgi gören sistemlerden birisi cam çatı sistemidir. Genellikle cafe, bar, AVM, restorant, işyerleri gibi yerlerin çatıları için tercih edilen bir sistemdir.

teras-cati-kapatma-1 teras-cati-kapatma-2

Cam Çatı Sistemleri hafif olmaları nedeniyle yapılara fazla ağırlık bindirmezler. Bunun yanı sıra kullanılan mekan bol güneş aldığı için ve aydınlık, ferah bir ortam olduşturduğu için hem yapı sahipleri hem de kullananlar açısından iç açıcı ve rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır. Cam çatı uygulama şekilleri nedeniyle darbelere de en üst düzey şekilde dayanıklı olarak yapılmaktadır. Ayrıca, cam çatılar su geçirmez özellikleri sayesinde herhangi bir hava şartında sorun oluşmasına da sebebiyet vermez.

teras-cati-kapatma-3 teras-cati-kapatma-4

Cam çatı sistemleri farklı modellerde yapılmaktadır. Genellikle sabit cam çatı sistemleri, hareketli cam çatı sistemleri ve otomatik cam çatı sistemleri olarak modellemeler yapılmaktadır. Müşterilerin isteğine göre dizayn edilebilmekte ve uygulanabilmektedir. AVM, ofis, işyeri gibi yapılarda genellikle sabit cam çatı sistemleri tercih edilmektedir. Cafe, bar ve restorant tarzında mekanla için ise otomatik cam çatı ya da hareketli cam çatı sistemleri tercih edilebilmektedir.

Teras Cam Kapatma Sistemleri

Teras cam kapatmalar, genel olarak alimunyim konstrüksiyon ya da çelik konstrüksiyon üzerine yerleştirilmektedir.  Tercihe göre alüminyum ya da çelik konstrüksiyon kullanılmakta ve bu parçalar da cam ile estetik bir uyum yakalaması açısından özenle hazırlanmaktadır. Böylece konstrüksiyon ve cam teras birbirini bütünlemektedir.

teras-cati-kapatma-5 teras-cati-kapatma-6

Ayrıca alüminyum ve çelik konstrüksiyonlar paslanmaz ve kaliteli şekilde üretilmektedir.

Modern ve şık görünümü, kullanım kolaylığı, ısı ve su yalıtımı özellikleri ile teras cam kapatmalar son zamanların en çok tercih edilen çatı sistemlerindendir. Cafe, bar, restorant gibi işletmelerde müşteriler teras cam kapatma sistemi olan mekanları daha fazla tercih etmektedirler.

iletisim

TERAS KAPATMA MODELLERİ

 

Teraslar binaların, yapıların en üst kısmında yer alan ve binaların en geniş kısmı olan bölgelerdir. Son yıllarda yeni ve modern yapılaşmanın yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle beraber bu bölgelerin kullanımı daha önemli bir hal almıştır. Teras Kapama sistemleri  bu nedenle artık önem kazanmış ve yaygınlaşmıştır.

 

Üzeri ve yanları açık teraslar, mevsim koşullarından olumsuz etkilenmektedir. Yaz, sıcakları dolayısıyla burada oturmak imkânsız hale gelir. Kış aylarında ise yağan kar ve yağmur nedeniyle kayma ve buzlanma meydana gelmektedir. Bu durum, terasda bulunan kalebodurların ve seramiklerin zarar görmesine yol açar. Buzların erimesi sonucu veya yoğun yağmur dolayısıyla akan sular, evin içine kadar girmektedir. Bu durum, konutta devamlı bakım yapmaya neden olduğu gibi, beraberinde birçok masrafı da getirmektedir. Günümüzde, oldukça modern ve güzel görünümlü teras kapama uygulamaları yapılabilmektedir.

seffaf cati teras kapatma 2 seffaf cati teras kapatma 3 seffaf cati teras kapatma 1

Ahşap Teras Kapatma Sistemleri
Terasın yağmur, kar, rüzgâr gibi kötü hava şartlarından etkilenmesini engelleyen bir sistemdir. Ahşap taşıyıcı aksam üzerine yapılmaktadır. Döşeme tahtası montajı ile yapılan çatılardır. Su geçirmeyen PVC iniş sistemi bulunmaktadır. Yanlara bariyerler ve dekoratif tahtalar yapılabilmektedir. Üst kaplama malzemesi olarak, şıngıl veya kumlu mebran kullanılabilmektedir. Binalarda, kafelerde, restoranlarda tercih edilebilen, oldukça kullanışlı ve şık tasarımlar yapılabilmektedir.

ahsap teras kapatma 1 ahsap teras kapatma 2 ahsap teras kapatma 3 ahsap teras kapatma 4 teras-ustu-kapama-ahsap-1 teras-ustu-kapama-ahsap-2 teras-ustu-kapama-ahsap-3 teras-ustu-kapama-ahsap-4

Çelik Teras Kapatma Sistemi
Çelik teras kapama sistemleri, çoğunlukla çok katlı alışveriş merkezleri ve sanayi bölgesindeki fabrikalar için tercih edilen bir, çatı veya teras kapama modelleri olmaktadır. Son zamanlarda, binalarda da tercih edilmekte ve talep görmektedir.
Çelik çatı kapatma sistemleri, diğer çatı sistemlerine göre daha sağlam ve daha güvenliklidir. Çünkü çelik çatı sistemlerinde, yoğun olarak çelik ve demir malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür çatılar, yaşanabilecek doğal afetler sonucunda oluşabilecek kayıpları en aza indirgeyebilmektedir. Yangın olaylarında oldukça dayanıklı olduğu görülmekte ve neme karşı ise oldukça etkilidir.

celik teras kapatma 1 celik teras kapatma 2 celik teras kapatma 3 celik teras kapatma 4

celik teras kapatma 5 celik teras kapatma 6 celik teras kapatma 7 celik teras kapatma 8
Teras Ters Tavanlar
Teras ters tavanlarda ahşap taşıyıcılarla birlikte, suya dayanıklı alçıpan kullanılarak yapılan teras kapama modelleri arasında yer alır. Bunun yanı alçıpan dışında ahşap lambiride kullanılmaktadır. Su izolasyonu ve ısı yalıtımıda bu uygulamalar ile birlikte yapılabilmektedir. Evlerde, binalarda, kafelerde, restoranlarda uygulanabilen, görsellik bakımından oldukça şık teras ters tavan modellerinden biridir.

cam balkon 1 cam balkon 2
Cam Balkon Kapatmaları
Teras bölümünün yan tarafları katlanabilir camdan yapıldığında, yaz ve kış aylarında burada oturma imkânı sağlar. Rüzgârın neden olduğu olumsuzlukları en aza indirger. Görsel olarak son derece modern ve işlevsel bir sistem olmakla beraber, oldukça da güvenlidir.

 

Geçmiş zamanlarda apartman ve iş merkezi gibi binaların teras kısımları soğuk mevsimlerde genel olarak kullanılmazdı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve alan kullanımının daha önemli hale gelmesiyle artık yılın tüm mevsimlerinde  terasların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Teras Kapama ile artık kullanım zorluğu çekilen teraslar dört mevsim kullanıma uygun hale getirilebilmektedir. Teraslarda en büyük sorun olan mevsim değişiklikleri ve hava şartlarına karşı bir çözüm sunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde ağır hava şartlarında zemine, boyaya zarar vermekte, soğuk hava şartları da evlerde ısınma problemleri oluşturmaktadır. Teras kapama uygulamaları bu sorunlara çözümler sunmaktadır. 

iletisim

"Terasların kapatılması, teras kapama mekanizmaları, teras kapama seçimleriyle kişilere farklı ürün çeşitleri sunmaktayız. Bu seçimlerin kişilerin kullanım şekli, bakım özellikleri ve yaşam koşullarına göre seçimler yapmasıyla şekillenecektir. Mevsimsel ve yaşamsal koşullarınızı dikkate alıp, yazları ve kış aylarında değerlendirebileceğiniz yaşam alanları planlayıp, sizler için kuruyoruz..."

teras cati kapatma uygulama 6 teras cati kapatma uygulama 7

teras cati kapatma uygulama 8 teras cati kapatma uygulama 9

Teraslar, yazlık evlerin vazgeçilmezleridir. Ayrıca günümüz mimarisinde çatı katları ve bahçe katlarında da teras planlaması yapılarak mimari projelendirmeler yapılmaktadır.Ancak çatı teraslarının yazın ve kışın kullanılabilir, kış koşullarına dayanabilir koşullarda düzenlenmesi gerekmektedir.

teras cati kapatma uygulama 2 teras cati kapatma uygulama 3

Teraslarda şeffaf çatı kapatmalarında cam balkon, camekân ve bunlara benzer materyaller kullanılmaktadır. Terasların üstü cam kaplanarak yaz kış şık ve güzel bir dizayn yakalanırken, cam balkon ve pergola tasarımı yapılması yazlık mekânların kışında tamamen kapatılarak kış bahçesi ya da yeni bir mekân olarak kullanımını sağlamaktadır.

teras cati kapatma uygulama 12 teras cati kapatma uygulama 11 Ancak bölgenin yağış oranları dikkate alınarak seçim yapılması gerekir. Dolu ve kar alan bir bölgede şeffaf çatı düzenlemesi biraz tehlikeli olabilir. Teras çatı kaplama tamamen kişilerin tercihlerine göre şekillenirken bahsettiğimiz üzere iklimsel ve bölgesel faktörlere de dikkat edilmesi gerekmektedir.
Terasların her mevsim kullanım alanı artmıştır. Dünya'da iklim farklılıklarının artması yazların sıcak, kışların daha soğuk geçmesine neden olmaktadır. Bu durumda yazın serinliğinden, kışın da sıcak bir alan yaratabilmek için terasların her mevsime uyumlu olarak dizayn edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle terasların kapatılması ve buna ek olarak yapılacak kapatmalar ve düzenlemelerle terasların dört mevsim keyifle kullanılması sağlanabilir.
Terasların kapatılması çatı uygulaması gibi malzemelerden yapılabildiği gibi, cam ve polikarbonat gibi daha estetik materyaller de kullanılabilir. Bu malzemelerin bakımın daha kolay oluşu ayrıcalık sağlarken, daha aydınlık ve ferah ortamlar sağlarlar. Bunların haricinde açılır tavanların kullanımı da şık ve kolay kullanım sağlamaktadır. Daha çok restoran ve dış mekânlarda seçilen açılır tavanlar evlerde özellikle teraslarda da kullanılmaktadır.

iletisim

Açık Adres:
Necip Fazıl Mah., Cihan Cad.
No: 7 Sultanbeyli/İST.
Çalışma Saatlerimiz:
Haftaiçi: 09:00 ile 19:30 arası
Haftasonu: 10.00 ile 18:00 arası

 

Giris Formu